Son dönemde adından sıkça söz ettiren elektronik sigaralar hakkında her geçen gün yeni çalışmalar yapılıyor. Son çalışmalarda da ortaya çıktığı gibi elektronik sigaralar sigaraya nazaran çok daha az zarar veriyor. Tamamen zararsız olmasa bile normal sigaradan daha az zararlı olan elektronik sigaralar tercih sebebi olabilir. Elektronik sigaraları satın alabileceğiniz internet siteleri aynı zamanda sizlere bu sigaralar hakkında bilgi veriyor, dolayısıyla elektronik sigara satın alan kişiler bu sigarayı nasıl kullanacaklarını biliyorlar. Elektronik sigaraların, normal sigaralarda yer alan zararları engellemesi için öncelikle sigaranın zararlarını maddeler halinde toplamak gerekiyor. Sigaranın zararlarını genel olarak ele almak gerekirse şunlar söylenebilir:

  • Sigara her şeyden önce akciğerlerinizi deforme eder, dolayısıyla ciğerleriniz bir yerden sonra kullanılamaz hale gelir ya da sizlere zorluk çıkarır.
  • İnsanın yaşamasını sağlayan enerjinin çoğu beslenme yolu ile değil, solunum yolu ile vücuda alınır. Aynı zamanda solunum yaptığımız için besinler ayrışır, kan pompalanır. Dolayısıyla solunum sistemi vücudumuzun olmazsa olmazlarından biridir, eğer solun sisteminin ana merkezi olan ciğerlerinize iyi bakmazsanız bir dönem sonra solunumsal sorunlar yaşar, hayatınızı idame ettirme konusunda zorluk yaşarsınız.
  • Sigaranın sebep olduğu birçok hastalık bulunuyor, bu hastalıklara bakıldığında kalp damar hastalıkları, kan pıhtılaşması, solunum yolu hastalıkları gibi hastalıkların olduğu görülür. Bu hastalıklar insanın hayatını zindana çeviren hastalıkların başında geliyor, eğer sigara içmeye devam ederseniz sizler de bu hastalıkları yaşayabilirsiniz.
  • Sigara içen kişilerde çeşitli deri hastalıkları görülebilir, özellikle eller ve vücudun bazı kısımları çabuk deforme oluyor. Eğer çabuk deforme olmamalarını istiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekiyor.
  • Sigara dumanı ve içerdiği maddeler insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi insanların sosyal ilişkilerini de etkilemektedir. Bu sorunları yaşamak istemeyen kişilerin sigaradan uzaklaşmaya çalışmaları gerekir.

Yukarıda sayılan maddeler incelendiğinde sigaranın insan bedeni üzerinde birçok zararının olduğu görülür. Bu zararları azaltan ve bir dönem sonra sizleri tamamen sigaran koparan elektronik sigaraları tercih edebilirsiniz. Elektronik sigaraları tercih ettiğinizde sigaranın size verdiği zararların büyük bir kısmından korunmuş olacaksınız. Dolayısıyla elektronik sigaralar sigaranın zararlarını kısmen engelleyebilir. Bunların belli başlıları:

  • Elektronik sigarada buhar bulunur, duman bulunmaz. Bu sayede elektronik sigara kullanan kişilerde ağız kokusu sorunu yaşanmaz. Ağız kokusu sorunu genel olarak insanların sosyal hayatta sıkıntı yaşamalarına neden olur. Bu nedenle elektronik sigara içilmeli, bu kötü durumdan kurtulmalıdır.
  • Elektronik sigaraların içerisinde yer alan maddelerin zararı sigarada yer alan maddelerin zararına göre oldukça azdır. Bu nedenle elektronik sigara içen kimseler normal sigara içen kişiler kadar zarar görmezler. Fazla zarar görmeyen kişiler daha sonra ortaya çıkabilecek olan hastalıklardan da kurtulmuş olurlar.
  • E sigaraları birçok doktor sigarayı bırakma konusunda sorun yaşayan hastalara önermiştir, bu doktorları dinleyen ve sağlıklarına önem veren kişilerin normal sigara yerine elektronik sigara kullanmaları gerekiyor. Elektronik sigara kullanan kişiler bir dönem sonra sigaranın

vücutlarında bıraktığı zararlardan kurtulmuş oluyorlar. Durumun böyle olması kişinin kısa süre sonra sağlığına kavuşması anlamına da geliyor. E sigara içmek ya da E sigara kullanarak sigaradan uzaklaşmak tamamen sizin elinizdedir.

Yukarıda yer alan maddeler incelendiğinde elektronik sigaraların normal sigaralardan daha az zararlı olduğu ve sigarayı bırakma konusunda etkili olduğu görülür. Dilerseniz sizler de sitemiz aracılığıyla bir elektronik sigara alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.