E-sigara, yeni nesil sigara, e-puro, yalancı sigara gibi toplum arasında birçok isimle tanınan elektronik sigara ürünleri, sigara bağımlılığını azaltmak için üretilmiş cihazlardır. Buharlaştırıcı bir simülasyona sahip olan elektronik sigaralar, kişilerin sigara bağımlılığını bırakmada yardımcısı olmaktadır.

Elektronik Sigara içerisinde de bir miktar nikotin bulunmaktadır. Fakat bu nikotin miktarı, normal sigara içinde olan miktardan çok düşüktür. Üstelik elektronik sigara nikotin miktarı likitleri aracılığı ile ayarlanabilmektedir. Kişinin isteğine göre hiç nikotin içermeyen likitlerde bulunmaktadır.

Elektronik Sigara Çalışma Prensibi

Elektronik sigaralar pil gücü ile çalışmaktadır. Şarj edilebilir özelliğe sahip olan elektronik sigaralar kalem biçiminde üretilmiş küçük cihazlardır. Böylece her yerde kolayca şarj edilebilir ve kullanılabilir özelliğe de sahiptir. Üstelik elektronik sigara likitleri duman yerine özel bir buhar ürettiği için sigara içme yasağı olan kapalı ortamlarda da kullanıma uygun olarak bilinmektedir.

Elektronik Sigara içerisinde de bir miktar nikotin bulunmaktadır. Bu nikotin likitlerin soğuk buhara dönüşmesi ile kişinin alması sağlanmaktadır. Cihazın çok buhar çıkardığı kullanıcılar tarafından merak edilen bir konudur. Çok buhar çıkarsa da elektronik sigara likitleri buharın içerisinde nikotin gibi zararlı kimyasallar barındırmamaktadır. Böylece pasif içiciler için bir zararı bulunmamaktadır.

Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigaraların kullanımı oldukça basittir. Her kişi rahatlıkla kullanabilmektedir. Elektronik sigara fiyatları değişiklik gösterse de kullanımı oldukça basit bir cihazdır. Elektronik sigara üzerinde olan tuşa basarak cihazı çalıştırmak ve sigara içer gibi cihazı kullanmak yeterlidir. Elektronik sigarada da dumana benzeyen bir buhar çıkmaktadır.

Sigara İçme İsteği ve Elektronik Sigara Kullanımı

Elektronik sigaralar sadece kişilerin nikotin ihtiyaçlarını bastırmaktadır. İlk başta garip gelse de kişiler bir gün içerisinde elektronik sigara farklarını fark etmektedir. Sigara içme isteği elektronik sigaranın salgıladığı az miktardaki nikotin ile bastırıldığı için sigara kısa sürede bırakılabilmektedir.

Fakat elektronik sigara likitleri nikotin miktarı ayarlanması gerekir. Uzun süre aynı oranda nikotin çeşidi ile likit kullanıldığında elektronik sigarada zararlı olmaktadır. En fazla 3 ay sonra tamamen nikotinsiz olan elektronik sigara likitlerine geçilmelidir.