Birçok nedenlerden dolayı günümüzde yavaş yavaş e-sigara tercih edilmeye başlanmıştır. Paket sigaranın maddi açıdan insanları zorlaması, belirli bir zaman sonra sağlık sorunlarına neden olması insanların sigaradan isteyerek yada sağlık sorunları nedeni ile istemeyerek uzaklaşmasına neden olmuştur. Belirli bir zaman önce sadece yurt dışında satılan ve çok az insanın varlığını bildiği e-sigara o dönemler için sadece yurt dışında ve üretildiği ülke Çin de satılmaktaydı. İnsanların e-sigarayı yurt dışından getirtmeleri ve Türkiye’de çok yaygın olmadığı için satılmaması e-sigarayı da biraz maliyetli kılıyordu. O zamanlarda bireyler gerek fiyatından gerekse Türkiye’de satılmayışından dolayı e-sigarayı tercih eden kesim oldukça küçüktü. Zamanla bireyler arasında daha da yaygınlaşmaya başlayan e-sigara, uzmanlar tarafından da incelenmeye başlamıştır. Uzmanların yaptığı incelemeler sonucunda, olumlu sonuçlar ortaya çıkınca uzmanlar da kendilerine gelen veya sigaranın sağlığını riske soktuğu hastalarına e-sigara tavsiye etmeye başlamıştır. Böylelikle e-sigara eskisi gibi yalnızca yurt dışında satılmamıştır. Ülkemizde de yaygınlık göstermeye başlamıştır. E-sigara ülkemizde de satılmaya başlayınca ve tüketici kitlesini çoğaltınca eski fiyatlarına oranla fiyatında da düşmeler meydana gelmiştir. Eskiden de ucuz olan e-sigara bu gibi, birçok kesim tarafından kullanılmaya başlanması, uzmanlar tarafından önerilmesi ve Türkiye’de de satılması ile daha uygun fiyatlarda piyasaya sürülür bir duruma gelmiştir.

Neden Elektronik Sigara?

Paket sigara, tütün, nargile gibi ürünler içinde bulundurduğu çeşitli zararlı maddeler nedeni ile insan sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Paket sigaranın içinde binlerce sağlığa zararlı madde bulunmaktadır. Bazı maddeler nedeni ile de zaten sigara tüketicisi sigaraya bağımlı hale gelmektedir. Sağlık sorunlarına neden olan sigara hemen etki etmemektedir. Belirli bir zaman sonra neden olduğu sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunun savunmasını yavaş yavaş yok etmektedir. İlk olarak tırnaklarda ve sigarayı tutan parmaklarda ve dişlerde meydana gelen değişim ile bu yapılar eski görünümünü kaybetmektedir. Dişler sarı kahverengi arası bir tona, tırnaklar ve sigara tutan parmaklar sararmaya başlamaktadır. Hatta bıyıklı olan erkeklerde de dikkat edilirse fark edilecektir. Bıyıklar sarı kahverengi arası bir tona bürünmektedir. Sadece bu belirtilerden bile sigaranın ne kadar zararlı olduğu anlaşılmalıdır. Fiziksel görünümünüzü bile değiştiren sigara neden sağlığınıza zarar vermesin.

Sigaranın sebep olduğu sağlık sorunlarından kurtulmak için bir çok tüketici ya halk arasından yapılan tavsiyelerle yada yardım için gittiği uzmanın tavsiyesi ile e-sigara kullanmaya başlamaktadır. Bazen de sigara kullanımı nedeni ile sağlık sorunları ile karşılaşan insanlar, bu sağlık sorunlarına sigaranın neden olduğunu bilmeksizin uzmanlara giderler. Uzmanlar yaptıkları testler sonucunda sigarayı bırakmalarını aksi takdirde karşılaşılan bu durumun daha da ileri gideceğini ileri sürmektedir. Hastalar bu gibi durumları önemsese veya önemsemese bile sigarayı bırakmak istemediklerini söyleyince doktorlar. Sağlıklı bir şekilde sigara içmeye devam etsinler diye e-sigara önermektedir.

E-sigara hem sigarayı bırakmak isteyen bireyler için hem de sağlığına olumsuz bir şekilde etki oluşturmadan sigara içmeye devam etmek isteyenler için kurtarıcı niteliğindedir. E-sigara yalnızca bireylerin sağlıkları için kullanacakları bir ürün değildir. E-sigara ile sigara kullanıcıları, paket sigaralara verdikleri paralardan da kurtulmuş olacaklardır. Normal şartlarda bir paket sigara kullanıcısının her gün harcama yaptığı göz önüne alınırsa bu aylık hesaplama da yüksek meblağlara neden olacaktır. Fakat e-sigara ile bir defalık bir harcama ile sağlıklı bir hayata geçiş yapabilirsiniz.