Elektronik sigaraların tütün olarak kullandığı maddeye elektronik sigara sıvısı ya da elektronik sigara kartuşu adı verilmiştir. Elektronik sigara sıvıları elektronik sigaralardan bağımsız olarak üretiliyor, kendine özgü çeşitleri ve aromaları olan elektronik sigara sıvıları farklı markalar tarafından üretiliyor. Bu maddeleri almadan elektronik sigaraları kullanamıyorsunuz, çünkü elektronik sigara adı verilen cihazın sizlere sigara içirmesindeki en temel faktör sıvılardır. Bu nedenle elektronik sigara kartuşunu alıp sigaraya takmadan elektronik sigarayı kullanamıyorsunuz. Elektronik sigara kartuşlarının içerisinde yer alan maddeler buharlaştığında sizlere sigara tadı veriyor. Zaten bunun için üretilen elektronik sigara sıvıları tek başına içilmiyor ya da kullanılamıyor. Elektronik sigaranın sağlık üzerindeki etkilerini araştıran uzmanlar elektronik sigara sıvılarının, yani elektronik sigara kartuşlarının çocukların ulaşamayacakları yerlerde muhafaza edilmesini tembihliyor. Buharlaşmadan direkt olarak ağızdan alınan elektronik sigara sıvıları sağlığı ciddi anlamda etkileyebiliyor, bu nedenle çocuklarınızı bu zararlı maddeden uzak tutmanız gerekiyor.

Elektronik Sigara Kartuşu Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigara kartuşu sigara modeline göre farklı şekillerde kullanılabiliyor. Bazı sigara modellerinde elektronik sigara sıvısına özel hazneler yer alıyor, bu gibi elektronik sigaralara sıvı doldurmak için sıvı tüplerini kullanıyorsunuz. Elektronik sigara sıvıları bazen bir kolonya şişesi gibi şişelerde satılabiliyor, bu gibi likitler haznesi olan elektronik sigaralarda kullanılıyor. Diğer şekilde olan elektronik sigara sıvıları ise tıpkı aşı kutularına benziyor. Küçük tüpler şeklinde olan elektronik sigara sıvılarının bir ağız kısmı yer alıyor. Bu ağız kısmı elektronik sigaranın ilgili alanına takılıyor, böylece sizler sigarayı her içinize çektiğinizde elektronik sigara sıvıyı buharlaştırıyor ve sigara içmiş oluyorsunuz. Elektronik sigaraların kartuşlarının belli bir ömrü vardır, bu ömrü dolduran kartuşların değişmesi, yerine yenilerinin takılması gerekir. Elektronik sigaraları ancak bu şekilde kullanabiliyorsunuz, eğer sıvılardan memnun değilseniz farklı bir elektronik sigara sıvısı satın alabilirsiniz. Elektronik sigara sıvılarının farklı aromaları ya da farklı nikotin oranına sahip olanları bulunuyor. Gün geçtikçe nikotin oranını düşürdüğünüz takdirde bir zaman sonra nikotin ihtiyacınız olduğu aklınıza gelmiyor, daha doğrusu vücut artık sigaradan kurtuluyor. Eğer sigarayı bırakmak için etkili bir yöntem arıyorsanız mutlaka elektronik sigara satın almanız gerekiyor, çünkü elektronik sigaranın sigarayı bıraktırma konusunda etkili olduğu doktorlar tarafından da kayıt altına alınmıştır. Dilediğiniz zaman elektronik sigara kullanmaya başlayabileceğiniz gibi istediğiniz zaman bu sigarayı bırakabiliyorsunuz. Sizlerde herhangi bir şekilde bağımlılık oluşturmadığı için elektronik sigaralar fazla tehlike de teşkil etmiyor.

Elektronik Sigaraya Alışmak Zor mu?

Elektronik sigaralar tat bakımından normal sigaralarla aynıdır, çünkü elektronik sigara sıvılarının içinde yer alan maddeler sigara tadı almanız için koyuluyor. Elektronik sigara sıvılarının içerdiği maddeler normal sigaranın içerdiği maddelere göre daha zararsızdır. Durumun böyle olması elektronik sigaranın normal sigaraya göre tercih edilmesini sağlar. Elektronik sigara alan kişilerin normal sigaraya göre bazı avantajları da bulunuyor. Bunları sıralamak gerekirse ana maddeler olarak şunlar söylenebilir:

  • Elektronik sigaralara her seferinde para vermeniz gerekmez, sigarayı satın aldıktan sonra hemen kullanmaya başlayabilir, sadece kartuş bitince para harcarsınız. Sıvıların oldukça ucuz olması fazla para harcamanızı gerektirmeyecektir.
  • Elektronik sigara içen kişiler sigarayı bırakma konusunda hızlı hareket eder, kısa sürede sigara ve zararlarından kurtulurlar.
  • Elektronik sigaranın tadını, daha doğrusu sıvısını sürekli olarak değiştirebilirsiniz. Sahip olduğunuz ürün her sıvıyı sorun çıkarmadan kabul edeceği için kullanım konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız.
  • Elektronik sigaralar sigarayı bırakmak isteyen kişilere doktorlar tarafından da tavsiye ediliyor.