En çok sigara tüketimi yapılan ülkeler arasında bulunmamız ve sigaranın verdiği zararlar ve riskleri göz önünde bulundurarak çeşitli bıraktırma yolları denenmiştir. Birçok telefon hattı ve üniversitelerin düzenlediği sosyal deney, videolar vb. gibi sigara bıraktırma yolları denense de tam anlamı ile başarıya ulaşılamamıştır. Bu nedenli bir durumda elektronik sigaranın denenmesi birçok sigarayı bırakamayan birey için ideal bir çözüm yolu olabilir. İçerisinde duman bulunur ve bu duman ile görüntü anlamına, buharlaşma sağlanarak sigaradan alınan o tat sağlanabilir. Bazı elektronik sigaralar da ise nikotin normal sigaraya oranla az da olsa bulunur.

Elektronik Sigaranın Faydaları

Sigara içmeye göre zararları belki de hiç yok denilebilecek bir maddedir. Ayrıca verdiği sigara içme hissi de birçok bırakmak isteyen sigara tiryakileri için çözüm yolu olabilir. Ucunda yanan sigara ateşi, içerisinde bulunan az miktarda nikotin ve sigara şeklinde olarak duman çıkması da sigarayı bırakmak için ve ona başlamak için ideal bir seçenek olabilir. Elektronik sigara içerek kazanılacaklar;

  • Maddiyat olarak daha karlı bir duruma geçersiniz ve sigaradan aldığınız zararı almazsınız.
  • Nikotin bağımlılarının dışında, dumanından etkilenen insanlar için bire bir bırakabileceği bir maddedir.
  • Elektronik sigaranın içerisinde bulunan nikotini siz belirleyerek, gün geçtikçe nikotin bağımlılığından da kurtulmanızı sağlar.
  • Elektronik sigara likitleri ile de içerisinde hiçbir karbon veya zifir bulunmamasından dolayı ek zarar maddeler alınması önlenir.
  • Kül ve sigara izmarit kokusu bulunmamasından dolayı da tercih edilir.

Elektronik Sigaranın Zararları

Birçok insan için ve ülkemizde artış olarak bakıldığında Elektronik sigara satışları artmıştır. Buda akıllara elektronik sigaranın hiç zararı olmadığı düşüncesini getirebilir. İnsanların birçoğu elektronik sigara ile sigara bağımlılığından kurtulmuştur. Bunun ana sebepleri arasında,

  • Psikolojik tedavi yöntemi olması
  • Sigaranın verdiği aynı hissi vermesi
  • Elektronik sigara fiyatları sigaraya oranla daha az ve daha uygun olması.
  • Her hangi bir kötü koku yaymaması ve içerisinde zifir gibi size zarar verecek maddeler içermemesi

Birçok farklı nedenlerden dolayı günümüzde elektronik sigara tüketimi artmaktadır ve insanların çoğu bu sayede sigara bırakmaya yönelmiştir.