Tütün bağımlılarını sigaradan kurtarmak için 2004 yılında Çin’de tasarlanan elektronik sigaralar büyük bir hızla yayılmaya devam ediyor. Hem doktorların tavsiye etmesi hem de sigarayı bıraktırma konusundaki başarısı nedeniyle elektronik sigaralar ülkemiz başta olmak üzere Avrupa’da bile satılıyor. Elektronik sigara kullanan kişi tat olarak normal sigarayla aynı tadı alsa da hiçbir zaman paket sigaralar kadar zarar görmüyor. Sigarayı bıraktırmak için özel olarak tasarlanan elektronik sigaraları internet üzerinden, ilgili siteleri kullanarak satın alabiliyorsunuz. E sigara adıyla da bilinen elektronik sigaralar genelde şarjlı olarak üretiliyor, fakat dileyenler piyasadan pilli elektronik sigara da bulabilirler. Elektronik sigaraların amacı vücudun nikotine olan bağımlılığını azaltmak, kişinin nikotinden soyutlanarak sigarayı bırakmasını sağlamaktır. Bu amaçla üretilen elektronik sigara likitlerindeki nikotin oranları değişebiliyor. E sigara kullanmaya başlayan biri her seferinde daha az nikotin içeren elektronik sigara sıvısını tercih ederse nikotinden uzaklaşmaya başlar. Sonuç olarak nikotine bağımlı olmaktan kurtulan vücut, sigara içilmediğinde sizlere sıkıntı yaşatmaz.

Elektronik Sigara Nasıl Kullanılır?

Elektronik sigaralar normal sigaralar gibi içmek için yakılmazlar, bir güç kaynağına sahip olan elektronik sigarayı aktif etmek için çalıştırma tuşuna basmak yeterli olur. Bu tuşa basıldığı anda iç atomizer çalışır ve sigarada bulunan sıvıyı buharlaştırır. Sigaranın uç kısmını ağzınıza alıp içinize çektiğinizde ilgili yuvadan sıvı buharı bırakılır, böylece sigara içmiş olursunuz. Elektronik sigarayı kullanabilmek için likit bölümünün dolu olması gerekiyor, eğer sıvısı olmadan bir elektronik sigarayı çalıştırırsanız sigaraya zarar verebilir, onu kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Elektronik sigaralarda belli bir içme limiti yoktur, normal sigaralar belli bir ölçüye sahip olduğundan sigarayı içip bitirmeniz gerekir, oysa elektronik sigaraları dilediğiniz kadar içebiliyorsunuz. E sigaranızın sıvı bölümü 2 farklı şekilde olabilir. Bazı elektronik sigaraların içinde sıvı dolduracak hazneler yer alır, bazılarında ise sıvı hazneleri yerine tüp takma kısmı bulunuyor. Tüp şeklindeki elektronik sigara sıvılarını bu kısma taktığınızda sigaranız çalışmaya hazır hale geliyor.

Elektronik Sigaranın Avantajları

Paket sigarayı bırakarak elektronik sigara başlayan kişiler birçok avantaja sahip oluyorlar, bunları kısaca sıralamak gerekirse şunlar söylenebilir:

  • Elektronik sigaralar oldukça ekonomik fiyatlar üzerinden satılıyor, aylık sigara masrafınızı göz önüne alırsanız elektronik sigara alıp kullanmanın daha mantıklı olduğunu görürsünüz. Çünkü elektronik sigaralar paket sigaralar gibi bitmez, sadece gerektiği zaman sıvılarını yenilemeniz gerekir.
  • Elektronik sigara içen kişilerin ağzı ya da terleri nikotin kokmaz, paket sigara içen kişilerin yaşadığı bu sorunlar toplum nezdinde birçok sorun yaşamalarına neden oluyor.
  • E sigara kullanıcıları, sigaralarının zarar görmesi durumunda tamir hakkı buluyor, birçok parçası değiştirilebilen elektronik sigaralar isteğe bağlı olarak uzun süre kullanılabilir, bunun herhangi bir sakıncası yoktur.
  • Elektronik sigaraların sıvıları tek bir özelliğe sahip değil, dileyen kişiler aromalı sıvıları tercih edebiliyorlar. Aromalı sıvılar, kişilerin ağızlarının kokmasını engellediği gibi sigara içmeyi daha da keyifli hale getiriyor.
  • Elektronik sigara, sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bu isteklerini yerine getirmelerinde yardımcı rol oynuyor. Özellikle kararı kesin olan kişiler nikotin içermeyen elektronik sigara sıvılarıyla birlikte elektronik sigara kullanırlarsa kısa sürede sigaradan soyutlanırlar.

Elektronik sigara satın alıp kullanmakla yukarda sayılan avantajlara sahip olabilirsiniz. E sigara ile hem maddi olarak kendinizi zorlamıyorsunuz hem de sağlığınıza daha fazla zarar vermiyorsunuz. Durumun böyle olması elektronik sigaraları paket sigaralara göre her alanda daha avantajlı kılıyor.