Elektronik Sigara Ne İşe Yarar ?

Sigara tiryakilerinin bu illetten kurtulması maksadı ile üretilen elektronik cihaz Elektronik sigara ya da elektronik puro olarak adlandırılmaktadır. Bahsedildiği üzere, en büyük kullanım nedenleri arasında sigara bağımlılığından ya da diğer bir ifade ile nikotin tiryakiliğinden kurtulmaktır. Bu zararlı alışkanlıktan kısa sürede kurtulamayan insanlar, elektronik cihazların kartuş denen kısımlarında bulunan nikotin seviyelerini düzenleyerek, sigaradan kurtulma sürecini geniş zaman dilimlerine yayabilmektedir.

Elektronik Sigara Çalışma Sistemi

Elektronik cihaz olarak da isimlendirilen e-sigara çalışma mantığı oldukça basittir. Batarya olarak ifade edilen kısımdan alınan enerjiye dayanarak çalışmaktadır. Şarj edilerek dolumu sağlanan bu özel bataryalar, elektronik sigaranın çalışmasındaki en etkili parça olarak bulunmaktadır. Bataryalar kartuş denen kısma monte edilmekte beraber kartuş içerisinde likit olarak ifade edilen sıvının rezistans ile beraber buharlaşmasını sağlamaktadır. Kartuş içerisinde yer alan rezistansın ısısı neticesinde buharlaşan sıvı, ağızlık kısmı aracılığı ile tiryakiler tarafından çekilmektedir. Elektronik sigaranın çalışma mantığı bu temel ilkeler üzerine yapılandırılmıştır.

Elektronik Sigara Likiti Ne Anlama Gelir?

Likit olarak isimlendirilen ve tam adı ile elektronik sigara likitleri olarak bilinen cihazlar, sıvılaştırılmış maddelerdir. İçeriğinde, nikotin, su, tatlandırıcı esanslar gibi malzemeler yer almaktadır. Piyasada çeşitli esanslar ile tatlandırılan likit tipleri satılmaktadır. Bireyler aracılığı ile elektronik sigara kullanımı tercih ediliyor ise, e-likit alımında sahte ürünlerden veya içeriğinde ne olduğu bilinmeyen ürünlerden kaçınılmasını tavsiye ediyoruz. Bilindiği üzere bu e-likitler içerisinde, normal sigara kadar zarar veren maddeler bulunmamaktadır. Bu sayede likitler kanserojen madde içermemektedir.

Elektronik Sigara Yararlı mıdır?

Sigara tiryakisi olan kişilerin bu bağımlılıktan kurtulma amacı ile e-sigara kullandıkları düşünülürse, ürünün son derece yararlı olduğundan söz edebiliriz. Bunun yanında pasif içicilerin yanında kullanılması, duman çıkarmaması nedeni ile beraber çevredeki bireylere zarar vermemektedir. İzmarit benzeri bir atık ya da kül gibi bir atık bırakmamaları da bunun içerisinde yararları arasında bulunmaktadır. Yapılan bazı deneylerde, kanserojen madde içermediğinin belirtilmesi diğer yararları arasında sıralanabilir. Herhangi bir tütün mamulünün veya kâğıdın yanmaması sebebi ile 4000 zehrin teneffüs edilmemesi de yararları arasında yer almaktadır.