Tütün ve tütün ürünlerinin bağımlılığından kurtulmak için kullanılan sigara içiyormuş gibi çalışan mekanizmalara elektronik sigara denir. Elektronik sigaralar sigarayı bırakmak isteyenler için üretilmiş aletlerdir. Sigara ne kadar zararlı bir ürünse, elektronik sigara o kadar zararsızdır. Dumansızdır fakat duman görünümlü buhar içeren bir cihazdır. Sigara içiyor gibi nefes çekildiğinde devreye giren entegre, atomizeri de devreye sokar. Isınan tel alkaloit sıvısını buharlaştırır. Her nefes çekişte yanan ateş rengi ışık, duman görünümlü buhar, tiryakilere gerçekten sigara içiyormuş gibi algılatmaktadır.

 

e-sigara

Elektronik sigaranın avantajları; En önemli avantajı kanserojen madde içermemesidir. Duman üretmediğinden karbon monoksit içeriğindeki kimyasallar çevreyi kirletmemektedir. Sigaradan çıkan yangınlar gibi kaza riski yoktur. Nikotinin kötü kokusu yerine, çevreye çeşitli aromalardan oluşan likitlerin kokuları yayılmaktadır. Sigara için harcanan paralar, yerini para biriktirmeye bırakır. Kısaca sigara ne kadar zararlı ise elektronik sigara bu zararları tamamen ortadan kaldıran ve bir o kadar niteliklere sahip bir cihazdır.

El ve dudak alışkanlığı yapan tiryakiliklerde çok kısa sürede sigaranın yerini tutan elektronik sigara, dumanı içine çekerek bağımlılık derecesindeki tiryakilerde azami 3,5 ay gibi bir sürede sigarayı bıraktırmaktadır. Sadece bu bağımlı durumdaki sigara tiryakileri elektronik sigarayı ilk kullanımında sanki sigara değiştirmiş gibi bir durum yaşamakta ve kısa sürede sanki artık başka bir marka sigara içiyormuş gibi devam etmektedir.

 

Sigaranın zararları saymakla bitmez fakat elektronik sigaralar tüm bu zararları otomatik olarak ortadan kaldırmaktadır. Hatta sigara bağımlıları için, sigara içerken sigarayı bırakıyor diye tarif etmek te mümkündür. Elektronik sigara,  sigara içilmesi yasak olan kapalı alanlarda da içilebileceği için çok tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda daha zarif görünümlü, kullanımı kolay elektronik sigaralar üretilmiş olup, yapay sigara da denilen elektrik sigara cihazı, şarj makinası, likit ve korumalı çantası ile taşıma kolaylığı ile yaygın biçimde kullanılmakta ve sigara bırakanların sayısı da her geçen gün hızla artmaktadır. Elektronik sigara kullandığı halde sigarayı bırakamadım diyen kişilerin sayısı yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir ve bu kişilerin sigarayı bırakmamak için adeta direndiği saptanmıştır.

www.e-sigara.gen.tr