Sigaraya insanlar birçok nedenden dolayı başlamaktadır ve sigaranın içindeki maddelerden dolayı sigaraya bağımlı hale gelmektedirler. Uzun süre sigara kullanan insanlar sigaradan ayrılamaz duruma gelmektedirler. Hatta öyle ki her boş zamanlarında sigara içme gereksinimi duymaktadırlar. Normal de bir tane içerek başlanan sigara ilerleyen zamanlarda daha da artacak bu oran günlük bir iki pakete dönüşecektir. İnsanlar uzun süre sigara kullandıkları için bağımlılık seviyeleri daha da artacaktır. Sigaranın sebep olduğu sağlık problemlerini unutmamak gerekir. Sigara kullanan insanlar fiziksel olarak ta birçok sorunla karşılamaktadırlar. Bu durumdan da anlaşılabileceği gibi insanların fiziksel görünümlerinde de de değişimler meydana gelecektir. Günümüzde sigara kullanan insan sayısı sürekli artmaktadır. Fakat bazı insanlarda sigaranın ne kadar zararlı olduğunu geçte olsa anlayıp sigarayı bırakmaya yönelmektedirler. İnsanlar sigara bırakmaya çeşitli sorunlar sonucunda yönelmektedirler. Sigara kullanımı ile bireyler astım hastalığına yakalanmakta, sakal, tırnak ve parmaklarda renk değişiklikleri ile karşılaşmaktadırlar. Sigara kullanan bireylerin en çok karşılaştığı kanser, akciğer kanseridir. Yılda akciğer kanserinden ülkemizde binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu sayı dünyada milyonlar etmektedir. Sigara kullanımı nedeni ile, dünyada yılda milyonlarca insan hayatını kaybetmektedir. Hatta bazı insanlar karşılaştıkları bu sorunları çok önemsemekte ve sigara içmeye devam etmektedir. Bu hastalar içinde son zamanlarda oldukça etkili bir yöntem olarak kullanılan elektronik sigara önerilmektedir.

Elektronik sigara yeni tasarlanıp üretilmiş bir ürün değildir. Uzun yıllardır piyasada olan elektronik sigara, son yıllarda ülkemizde de adını duyurmayı başarmıştır. Bunun birçok sebebi vardır tabii ki. İlk olarak sigaranın sebep olduğu sağlık sorunları ile karşılaşan insanlar piyasada ki mevcut sigara bıraktırmaya yönelik yöntemlere başvurmuşlar fakat istedikleri sonuçları elde edememişlerdir. Üstelik sigaranın sebep olduğu sağlık sorunlarına rağmen sigarayı bırakmak istemeyen insanlarda bulunmaktadır. Bunun üzerine insanlar, sigarayı bırakmadan sağlıklı sigara içebilir miyim veya sağlıklı bir şekilde sigarayı bırakabilir miyim diye araştırmalar yapmaya başlamışlardır. Yaptıkları bu araştırmalar sonucunda uzun süredir yurt dışındaki piyasalarda yerini alan ve birçok insan tarafından kullanılıp olumlu sonuçlar gösteren elektronik sigara ile karşılaşmışlardır. Bunun üzerine ülkemizdeki insanlar da elektronik sigaraya yönelmişlerdir.

Ülkemizde ki insanların bir kısmı elektronik sigaraya yönelince uzmanlarında dikkatini çekmiştir bu ürün. Uzmanlar elektronik sigarayı incelemeye başlamışlardır. Uzmanlar yaptıkları incelemeler sonucunda elektronik sigaranın tamamen insan faydası düşünülerek üretilen bir ürün olduğunu ve sigarayı bırakmak isteyen veya sigarayı bırakmak istemeyip fakat sağlık sorunu da yaşamak istemeyen insanlar için bir numaralı bir ürün olduğunu kanıtlamışlardır. Araştırmalarının sonucu olumlu çıkınca uzmanlar tarafından da yardım için başvuran hastalarına önerilmeye başlamıştır elektronik sigara. Hem halk arasında hem de uzmanlar tarafından önerilen elektronik sigara böylece büyük bir tüketici kitlesine sahip olmuştur. Tüketici kitlesini gün geçtikçe daha da büyüten elektronik sigara, olumlu tepkiler almaya devam etmektedir. Ayrıca elektronik sigara kullanan bireyler hem sağlıklı bir yaşamı tercih etmiş olacaklar hem de paket sigaraya ödedikleri o yüklü harcamalardan kurtulmuş olacaklardır. Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda elde ettikleri verilerin doğruluğunu bu sonuç kanıtlamaktadır. Elektronik sigara tamamen insan faydası düşünülerek üretilmiş bir üründür. Zaten insana herhangi bir sağlık sorunu yaşatacak tarzdan bir ürün olmadığı için ve sigarayı bırakmak isteyen insanlara kısa sürede olumlu sonuçlar yaşattığı için elektronik sigara uzmanlar tarafından takdir edilmiş bir üründür.