İçinde birçok zararlı maddeyi bulunduran paket sigara sağlığa oldukça zararlı bir üründür. İçinde binlerce sanayide kullanılan maddeler, kimyasal ürün olarak kullanılan maddeler ve temizlik ürünleri olarak kullanılan birçok maddeyi barındıran sigara insan için bir ölüm tehdididir. Birçok insan bu durumu bilmesine rağmen sigara kullanmaya devam etmektedir. Birçok yayın organı tarafından sigaranın zararları gündeme getirilmesine rağmen insanlar tarafından bu durum pekte gerçekçi gelmemektedir. Ancak başına sigara kullanımından dolayı bir sağlık sorunu gelen veya sevdiklerinden birinin başına sigara kullanımı ile bir sağlık sorunu gelen bireyler, sigaranın insanda yaratabileceği zararı az çok anlayarak sigaradan uzaklaşmaya başlamaktadırlar. Tabii ki sigara kullanıcıları için sigarayı bırakmak çokta kolay bir iş değildir. Senelerce hatta küçüklüğünden beri sigara içen bireyin sigarayı bırakması tamamen iradesine kalmış bir işlemdir. İrade kadar alınan destekte sigarayı bırakma sürecinde etkilidir. Birçok insan sigarayı bırakmak için piyasada olan yöntemlere başvurmaktadırlar. Hiç faydası yok denilemese de bu yöntemler için çok faydası da bulunmamaktadır. Birçok insanın sigarayı bırakması için etkili bir yöntem değildir piyasada ki birçok yöntem. Zamanla uzmanlar tarafından da bu durum anlaşılmış ve sigarayı bırakmak isteyen bireylere ve birçok sağlık problemi ile karşı karşıya olmasına rağmen sigarayı bırakmak istemeyen bireyler için en sağlıklı yöntemler araştırılmaya başlanmıştır. Çok az bir halk kesimi tarafından bilinen ve kullanılan e-sigara doktorlar tarafından da kurtarıcı olabileceği umudu ile araştırılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda doktorlar artık sigarayı bırakmak için gelen hastalarına ve sigarayı birçok sağlık sorunu olmasına rağmen bırakmayan insanlara e-sigarayı önermeye başlamıştır.

Doktorlar tarafından da önerilmeye başlanan e-sigara halk arasında hızlı bir şekilde yayılma göstermiştir. Günümüzde yoğun bir tüketici kitlesine sahip olan e-sigarayı yalnızca sigarayı bırakmayı düşünen sigara bağımlıları kullanmamaktadır. Aynı zamanda sigaranın sebep olduğu bazı sağlık sorunları ile karşılaşmasına rağmen sigarayı bırakmak istemeyen bireyler tarafından ve sigara yerine daha sağlıklı bir ürün tüketmek isteyen bireyler tarafından da kullanılmaktadır. Paket sigaraya ödenen ücretler e-sigara ile ortadan kalkmaktadır. E-sigara sayesinde birçok insan bütçelerinde kendileri ve aileleri için daha çok harcama yapmaya başlamışlardır. Bunun nedeni, normal sigaraya paket her bittiğinde verilen ücretin e-sigarada verilmemesidir. E-sigarada yalnızca bir defaya mahsus bir harcama yapılmaktadır. Bu harcama dışında bir daha e-sigara almak için bir harcama yapılmasına gerek yoktur. Yalnızca e-sigara likit için harcama yapılması gerekir.

E-sigara sigara bağımlılarının alışamama olasılıkları göz önünde bulundurularak üretilmiş bir üründür. Birçok insan tadından öte sigaranı şekline bile bağımlı oldukları için e-sigara, normal bir sigara gibi tasarlanmıştır. Böylece bireylerin şekil olarak e-sigarayı yadırgamaları engellenmiştir. Normal sigarada ve nargilelerde olduğu gibi e-sigarada da aromalar kullanılmıştır. E-sigara likit olarak adlandırılan sıvıların birçok aroması bulunmaktadır. Bu likit sayesinde bireyler e-sigarayı normal sigara gibi kullanabilmektedirler tadında herhangi bir gariplik tatmayacakları için. E-sigarayı bırakmak için kullanan bireylerin tedavi süreleri de farklılık göstermektedir. Sigarayı yoğun bir şekilde kullanan bireyler içinde bazı sorunlar düşünülmüştür. Sigarayı uzun zamandan beri kullanan bireylerin e-sigaraya alışmaları zaman alacağından yada mümkün olmayacağından ilk olarak e-sigara likit aroması olarak nikotin kullanılmaktadır. Bireyin e-sigaraya alışması sağlandıktan sonra bu nikotin oranı yavaş yavaş azaltılmaktadır. e-sigaraya tamamen alışan bireylerin sigarayı bırakmaları da en geç birkaç ay kadar sürmektedir.