Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de teknolojiler hızla gelişmektedir. Elektronik sigaralar gerçek sigaraların zararlarını önlemek için tasarlanmış cihazlardır. Elektronik sigaraların tüketimi de hem maddi hem de sağlık açısından kazançlar elde edilmesini sağlayacaktır. Geçmiş dönemlerde ülkemizde sigara kullanımı oldukça yaygınken son yıllarda hızla azalmaktadır. Sigara bırakma yöntemleri arasında gelen elektronik sigaralar sağlık açısından pek çok faydayı da beraberinde getirmektedir. E-likit kullanılırken nikotin seviyesinin başlangıçta yüksek olup zamanla azalması gerekmektedir. Hemen yok olan büyük buhar bulutu da ortaya çıkmaktadır.

Elektronik Sigaralarda Kullanılan Meyve Aromaları

Günümüzde de buhar tercih edilen damak tadına uygun olarak elektronik sigaraların likitine doldurulabilir. Elektronik sigaralar elma, çilek, nane, vanilya gibi meyve aromalarında tasarlanabilmektedir. Elektronik sigaraları kullanılırken içinde bulunan piller son teknolojilerin gelişmesiyle birçok özelliğe sahip olarak meydana gelmiştir. Elektronik sigaralarda sanal ateş bulunmaktadır. Yıllar geçtikçe elektronik sigaraların içeriği de özgün hale gelmektedir. Elektronik sigara likit kullanımı esnasında kullanılacak aroma da özenle seçilmelidir. Elektronik sigaralar kullanılırken bataryalar likit sıvılarını ısıtıp buhar üretecek olan cartomizer ve atomizer parçalarına güç göndermektedir.

Gerçek Sigara Kullanımının Azalması

Elektronik sigaraların kullanımı gerçek sigaraların kullanımını azaltmıştır. Yıllar geçtikçe elektronik sigaraların etkileri de yayılıp hızla kullanılmaya devam etmektedir. E-sigara kullanıcıları sigara içilmeyen alanlarda da rahatlıkla sigara kullanabilmektedir. Elektronik sigaralar nane, elma da içerebilmektedir. Kullanıcılar sigara içilmeyen alanlarda da rahatlıkla elektronik sigara kullanılabilir. Normal tütüne sahip sigaralarda devamlı ve ağır bir duman meydana gelmekteyken elektronik sigaralarda bu durum meydana gelmemektedir. Kartuş ve atomizer parçaları cartomizer olarak birleştirilmektedir.

Elektronik Sigara Likitlerinin Gelişimi

Kartuşlar tekrar doldurulup değiştirilmekle zaman harcanmasına da gerek kalmamaktadır. Elektronik sigara kullanımı güvenli, maddi açıdan oldukça avantajlı, kullanışlıdır. Likitler bir defa buharlaştırılan sıvının kontrolünü de sağlamaktadır. Elektronik sigara likit malzemeleri gerçek sigaradan farklı olup sağlığa zararı yok denecek kadar azdır. Elektronik sigaralarda kullanılan temel içerikler kullanım açısından sorunsuz olup pek çok üründe kullanılabilmektedir. Elektronik sigarada bulunan ağızlıklar da gün geçtikçe gelişmektedir.