Elektronik sigaralar Türkiye’de satışa sunulduğundan beri en çok konuşulan ürünlerden oldu. Sigara bağımlıları bu ürünleri araştırmak için çeşitli araştırmalar yaptı. Birçoğu ise elektronik sigaraları zor da olsa tercih etti. Fakat elektronik olan sigaraları kullanmaya başladıktan sonra normal sigara bağımlılığından kurtulmayı da başardılar. Peki elektronik sigaralar da normal sigaralar gibi bağımlılık yapıyor mu? Hayır, elektronik sigaraları kullananlar sigara bağımlılığından kurtulmanın yanı sıra bu ürünleri nikotin ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyorlar. Elektronik sigara bağımlılık yapmaz ve normal sigaranın verdiği zararın 10’da 1’ini bile vermez. Bu yüzden bu ürünlerin satışı hızlanmış ve elden ele yayılmıştır.

Elektronik sigara ürünlerinde birçok model ve aroma bulunmaktadır. Kendinize uygun olan model ve renk seçildikten sonra aroma da seçilebilir. Aromalar meyvelidir. Sevdiğiniz bir meyve ve kokusu var ise bu aromaları kullanabilirsiniz. Sigara içerken nasıl bazı ürünlerde çikolata tadı geliyorsa elektronik sigaralarda da bu sayısız meyve ile sağlanmıştır. Nargileye benzetenlerin tek dayanağı da budur aslında. Elektronik sigara fiyatları ise normal sigaralar ile kıyaslandığında çok daha ucuzdur. Zaten tek seferlik bir ürün alacaksınız. Ardından destek duyacağınız tek şey likitler olacak. Elektronik sigara fiyatlarından bahsetmek gerekirse de 50 TL ile 250 TL arasında değişir. Bu ürünlerin modeline, kullanım süresine, kalitesine bağlıdır. Elektronik sigara likitleri ise sıvılardan oluşan aparatlardır. Elektronik sigaranın çalışmasını sağlarlar. Aynı zamanda bahsedilen aromalar bu likitler ile sağlanıyor. Çeşitli meyveli ve sade likitler ile bu aromaları sigaralarınıza kazandırabilirsiniz.

Elektronik sigara kullanımına başladığınızda normal hayattaki sigara kullanımlarınız gibi tüketmeye devam edin. Günde ne kadar sigara içtiğinizin önemi yok. Elektronik sigara kullanımınızı canınız her sigara istediğinde kullanabilirsiniz. Sadece kendinizi dizginlemeniz adına elektronik sigarayı canınız sigara istese de biraz daha geç çalıştırabilirsiniz. Bu sayede normal sigaraya olan ihtiyacınız psikolojik anlamda yok olacaktır. Elektrik sigara kullanımınız da azalacaktır. Hem sigaraya hem de elektronik sigaraya olan ihtiyacınız zamanla azalacaktır. Bir süre sonra ise tamamen kaybolması mümkündür. Elektronik sigaradan bu noktada sigarayı bırakmak için bir geçiş aşaması olarak da bahsetmek mümkündür.