Günümüzde insanları sigaranın zararlarından korumak için birçok basın yayın organında bilgilendirmek amaçlı yayınlar yapılmaktadır. Böylelikle insanların sigaranın zararlarını daha iyi kavrayacakları düşünülmektedir. Sigara kullanan birey sayısı günden güne artmaktadır. Üstelik, sigara kullanımından dolayı hastalıklarda da artış görülmektedir. Sigaranın sağlığa verdiği zararlardan korunmak  isteyen insanlar yöntemler aramaktadırlar. Piyasada insanların sağlıklı bir şekilde sigarayı bırakmalarının garantisini veren birçok ürün bulunmaktadır. Önceleri bu ürünleri kullanan insanlar tek çare olarak gördükleri için, mecburiyetten kullanmaktaydılar. Zamanla yurt dışında birçok insan tarafından kullanılan ve memnun kalındığı öğrenilen e-sigara insanların dikkatini çekmiştir.

E-sigara yaklaşık 12 yıl kadar önce Çin’de üretilmiş bir üründür. E-sigaranın üretilme amacı insana fayda sağlamaktır. E-sigara ile, insanlar hem kolay bir şekilde sigarayı bırakabilecekler hem de sağlıklı bir hayata adım atmış olacaklardır. Tamamen insan faydası düşünülerek üretilen e-sigara, Türkiye’de de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. İnsanlar, kullanan kişilerin memnuniyetini gördükçe e-sigaraya yönelmişlerdir. Böylelikle yavaş yavaş Türkiye’deki bireyler arasında da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bireyler arasında yaygınlaşmaya başlayan e-sigara zamanla uzmanlar tarafından da araştırılmaya başlanmıştır. Uzmanlar yaptıkları araştırmalar sonucunda e-sigaranın sağlığa hiçbir zararının olmadığını ortaya koymuşlardır ve sigarayı bırakmak için gelen hastalarına ayrıca sigaranın sebep olduğu hastalıklar ile karşılaşan bireylere sigarayı bırakmak istemedikleri için e-sigara önerilmektedir.

E-sigara hem sigarayı bırakmak isteyenlerin kullanabileceği hem de hiçbir sağlık sorunu ile karşılaşmayan veya sigaranın sebep olduğu sağlık sorunlarının daha ileriye gitmesini istemeyen bireyler tarafından tercih edilebilecek bir üründür. Paket sigara içinde binlerce zehirli madde bulundurmaktadır. İçinde bulundurduğu bu maddelerden bazıları insanların sigaraya bağımlı hale gelmesine neden olmaktadır. Böylece insanlar sürekli olarak sigara içme ihtiyacı içine girmektedirler. Kendilerini hiçbir şekilde engelleyemezler. Sürekli boş kaldıklarında, canları sıkıldığında, mutlu olduklarında bile hemen bir sigara içme isteği duyarlar. Böylelikle hem sağlıklı hayatlarından yavaş yavaş uzaklaşırlar hem de maddi açıdan büyük harcamalara girmiş olurlar. Normalde her bir paket sigaranın bitişi yenisini almak demektir. Buda ilk zamanlar bireylerin dikkatini çekmez. Yani yapılan harcama günlük olduğu için her gün bir miktar para harcamak gözlerinde büyütmeyecekleri bir işlemdir. Fakat bu yapılan harcamalar haftalık veya aylık olarak hesaplandığında anlaşılacaktır ki aslında büyük maddi harcamalar olmaktadır.

E-sigara ile sigara kullanıcıları hem sağlıklı hayata geçecekler hem de her gün, her hafta yapılan harcamalardan kurtulacaklardır. E-sigara ile yalnız bir kerede yapılacak bir harcama ile, sürekli yapılan harcamalardan kurtulmak mümkündür. Bir kere yapacağınız harcama ile hem sağlıklı bir hayata sahip olacak hem de bütçenizi korumuş olacaksınız. Hiç para harcamayacaksınız gibi bir düşünce savunmak ta tabii ki yanlış olacaktır. Aralıklarla e-sigara için likit alınması gerekecektir. Likit almasam yada likit kullanmasam da olur gibi bir düşünceye girmemelisiniz. Çünkü nasıl ki bir elektronik eşyanın kullanma kılavuzuna bakıyorsanız ve orada ne yazıyorsa onu uyguluyorsanız, e-sigara içinde aynı durum geçerlidir. Eğer likit kullanılmazsa e-sigara zamanla eski işlevini yerine getiremeyecek ve bozulacaktır. Bu gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız aralıklarla likit bitip bitmediğini kontrol etmelisiniz. Likit dışında yapacağınız başka bir harcama yoktur. Zaten likit için yapılacak harcama da çok nadir yapılacaktır. Hem maddi açıdan herkesin kolaylıkla ulaşabileceği hem de herkesin kolay bir şekilde kullanabileceği e-sigara sağlıklı bir hayata sahip olmak isteyen bireylerin tercihi olmalıdır.