Sigaranın içinde 4000 kadar kimyasal bulunuyor. Bununla birlikte 43’ü kanserojen olmak üzere 400 toksin bulunduğunu da söylemek gerekir. Sigara içmek, ölümcül zehirleri buhar hâlinde vücuda enjekte etmek anlamına gelir. Şüphesiz ki bunun fiziksel zararları anlatılmayacak kadar büyüktür. Ancak sigara bağımlılığından bahsederken, bilhassa bu bağımlılıktan kurtulma evresinde psikolojik bağımlılık konusunda dikkatli olmak ve bunun üstesinden gelmek için önlemler almak gerekir.

quit-smoking

Sürekli olarak yapılan her hareket, vücutta belli bir pratik ve alışkanlık yaratır. Vücut, sürekli hareketlere alışarak bunları pratik hâle getirir. Sigaranın en büyük psikolojik etkilerinden biri vücudun bu harekete alışmasıdır. Bu duruma fiziksel etkenlerden bağımsız olarak dikkat etmek gerekir.

Sigara kullanmak ne kadar zararlıysa sigarayı bırakmak da o kadar stresli bir iştir. Sigarayı bırakmaya çalışan birçok kişide stres başta olmak üzere çeşitli psikolojik değişimler görülmektedir. Stres, mide bulantısı, bulanık görme gibi birçok etki görülebilmektedir ve bu etkiler sigara bırakmayı zorlaştırmaktadır. Elektronik sigaranın temel amacı bu tür psikolojik etkileri önlemektir.

Elektronik sigara, sizi sigara içiyormuşsunuz gibi hissettirmek için üretilen bir üründür. Cihazın içinde aromalı bir su mevcuttur ve bu suyu buharlaştırarak sigara dumanını içinize çeker gibi hissetmenizi sağlar. Sigarayı bırakma sürecinde bu ürünü kullanarak sigarasızlığın psikolojik yan etkilerini önleyebilir ve bağımlılıktan kısa süre içinde kurtulabilirsiniz.

Elektronik sigarada belli bir ölçüde nikotin bulunuyor. Ancak bu nikotin vücutta herhangi bir bağımlılık yaratacak oranda olmadığı gibi, mevcut bağımlılığı devam ettirecek kadar yüksek bir orana da sahip değil. Tam aksine, sigaranın sağladığı nikotin bağımlılığı, vücudun aldığı nikotin azaltılarak etkisiz hâle getirilebilir. Bu bakımdan sigarayı bırakma sürecinde elektronik sigara kullanmanız faydalı olacaktır.

Sigarayı bırakırken bir uzman yardımı almanız ve tedavi olmanız gerekebilir. Ancak bu süreç sigara bağımlıları için her zaman stresli olmaktadır. Elektronik sigara amacı bu süreci stressiz olarak atlatmanızı ve sigarasızlığın vücuttaki yan etkilerini önlemenizi sağlamaktır. Elektronik sigarayı kullanırken vücuda çektiğiniz likitin herhangi bir yan etkisi bulunmamakla birlikte, bu cihazın herhangi bir bağımlılık riski de yoktur.