Sigara Sağlığımızı Tehdit Etmemeli

Aldığınız Elektronik sigara likitleri sigaranız için karbon ve zifir barındırmayan ürünler içerir. Bu likitler tüm elektronik sigaralarla uyumludur

Sigara Sağlığımızı Tehdit Etmemeli

Sigara alışkanlığı dünya sağlık örgütü (WHO) tarafından dünyanın en büyük sağlık sorunu olduğunu ilan etmiştir. Dünyada ortalama 4 milyon insan sigara alışkanlığı yüzünden hayatını kaybediyor. Gerekli önlemleri alamazsak dünya geneli olarak önümüzdeki 30 yılda bu oran 15 milyona çıkacağı düşünülüyor.

Buna istinaden, Yaşanılan terör olayları yılda 3-4 bin insanımızı, araç kullanmayı tam olarak öğrenemeyen insanlardan dolayı trafikteki kazalar yüzünden yılda 7-8 bin insanımızı, bununla beraber eğer sigarayı da bu ölümler arasında değerlendirirsek yılda 100 bin insanın ölümüne yol açmaktadır.

Gördüğümüz üzere sigara içmenin yılda kaybettirdiği insan sayısı diğer belirlenen ölüm oranlarına göre daha yüksektir. Bu oran ortala beş kat daha fazla ölüm olduğunun göstergesidir. İnsan hayatının bu kadar ucuz olmadığını hepimiz bilmekte olmamıza rağmen hala sigara içmeyi tercih ediyoruz.

Sigaraya başlamak için insanların kendileri için sıraladıkları nedenler oldukça fazladır; gösteriş, özenti, taklit, macera, özgürlük, stres, büyük insanlarla zıtlıklar, güvensizlik, utangaçlık, kilo almamak, arkadaş ısrarı, ilişki kurabilmek, zevk, eğlence vb. gibi nedenlerle kendilerine hafifletici sebep yaratırlar. Bunun için ise sinirlerini yatıştırdığını, kendini canlı ve zinde hissettiğini, sıkıntılarını giderdiğini, düşünmesinde kendisine yardımcı olduğunu ve güveninin daha çok arttığını söylerler. Elektronik sigara sıvısı yani e-likitlerin zararlı olduğunu düşünmeyiniz araştırmalarda herhangi bir zararlı kanıt bulunamamıştır.

Sigara Sağlığımızı Tehdit Etmemeli

Maalesef ki içtikleri her sigara yaşayacakları ömürlerinde 11 dakika götürüyor.

Sigaranın içerisinde 4000 faklı zehir bulunuyor. Bunlardan en güçlüleri Polonyum-210 (kanserojen), Polonyum-210 (kanserojen), Toluen (tiner), Metanol (füze yakıtı), DDT (böcek öldürücü), Bütan (tüp gaz), Karbonmonoksit (egzoz gazı), Toluen (tiner) ve geriye saymakla bitiremeyeceğimiz birçok zehir yer alıyor.

Sigarayı bırakmak için dünyada yoğun çalışmalar vardır. En etkili yöntem öncelikle kişinin kendisinin inanmasıdır. Sigara içme isteği aklınıza geldiğinde erteleyin, bol bol su için, kendinizi oyalayacak bir şeyler bulun ve derin nefes alın. Elektronik sigara ve nikotin bantlar da sigara bırakmanızda yardımcı olabilir araçlardır.

Bu ürünleri tedarik edebilmek için birçok online site ve eczaneleri tercih edebilirisiniz. Aldığınız Elektronik sigara likitleri sigaranız için karbon ve zifir barındırmayan ürünler içerir. Bu likitler tüm elektronik sigaralarla uyumludur. Kullan at özellikli elektronik sigaralarla uyumlu olmayabilir buna dikkat etmek gerekir.

Sigara Sağlığımızı Tehdit Etmemeli

Kesinlikle tarihi geçmiş likit veya sahte likit almamaya özen gösteriniz. Tarihi geçmiş ve sahte elektronik sigara likitleri tercih etmeyiniz bu tür tarihi geçmiş ürünler sağlığınızı tehdit eder ve elektronik sigaranızın bozulmasına sebep olabilir. Nikotin bantlarını tercih edecek olursanız içerisinde ki nikotin oranına göre 3 çeşit olarak ayrılmıştır. Piyasada bu şekilde satılmaktadır. Günlük olarak içtiğiniz sigara oranına göre vücudunuza hangisi uygunsa onu kullanmalısınız.

Sağlığınız sigarayı bıraktıktan sonra düzelecektir. Yediğiniz yiyeceklerin tadını daha iyi olacak, kokusunu daha ney duyacaksınız. Özsaygınız daha belirgin hale gelecek yaşadığımız dünyada kokladığınız havayı daha temiz alacaksınız. Sigarayı bırakmanız hayatınızda gözle görülür değişiklikler yaratacaktır. Ailenize daha çok sevilirsiniz. Aile bireyleriniz pasif içicilikten kurtulmuş olur.

Cinsel yaşamınız daha sağlıklı hal alır, sürekli sigara arayışınızdan ve bağımlılıktan tamamen kurtulursunuz. E-likitlerin aromalı halleri elektronik sigara sıvısı olarak satılmaktadır. Bununla beraber e-likitler hamileler, kalp rahatsızlığı olan kişiler ve çocukların kesinlikle kullanmaması gereken ürünlerdir. Bu ürünler kesinlikle içilerek tüketilmemelidir. Ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Ülkemizde bugün bile yetişkin yaştaki erkeklerin %60 ‘ı kadınların ise %25’i sigara içmektedir. Sigara içme alışkanlığı hala hızla yayılmaktadır. Bu bir salgın haline gelmiştir büyük bir hızla çocuk ve genç nüfusun da sigara içmeye başladığını görüyoruz. Sigara tüketiminin artması sigaraya bağlı hastalıkların artmasının başında gelir. Bu hastalıkları tedavi edebilmek için maddi yetersizliklerle gelen ölümler kaçınılmaz sonları oluşturur. Sigaraya bağlı hastalıkların içerisinde üst solunum yolunun zararlarını atlamamak gerekir. Devletin ve bireyin maddi kayıplarını lütfen dikkate alıp sigarayı bırakalım. Bırakmayanlara neden bırakması gerektiğini anlatalım.

Sigara Sağlığımızı Tehdit Etmemeli