sigara stresi

Sigara, yalnızca fiziksel zarara sebep olan bir ürün değildir. Vücuda verdiği zarar kadar, psikolojik zararları da göz önünde bulundurulmalı ve sigarayı bırakma sürecinde buna göre hareket edilmelidir. Zira bu sürece başlayan birçok kişinin stresli olduğu, kendine ve çevresindekilere zarar verme eğilimine kadar gidebildiği biliniyor. Bunun sebebi sigaranın psikolojik bir bağımlılığa yol açması ve kullanan kişilerin sigaranın yokluğunda büyük bir stres yaşamasıdır.

Sigarayı kullanma süresi ne kadar uzarsa, kurtulmak da o kadar zorlaşır. Sigara kullanılmayan durumlarda baş dönmesi, mide bulantısı, dikkat eksikliği, bulanık görme, stres, öfke gibi sorunlar yaşanabilir. Sigarayı bırakmak sağlığı tesis etmek için önemlidir ancak bunu yaparken işin psikolojik yönleriyle de ilgilenmek gerekli olacaktır.

Vücut, sigarayı bıraktıktan sonra kendini yenilemeye başlar. Ancak psikolojik durum bırakmayı zora sokabilir. Bu bakımdan sigarayı birdenbire bırakmaya çalışmak istenilen sonucu vermeyebilir. Birçok kişi sigara bırakma sürecinde başka alışkanlıklara yönelmek gibi bir hata yapmaktadır. Bu süreçte sigara yerine nane şekeri, kahve, yemek, sakız gibi alışkanlıklar edinmek psikolojik bağımlılığın üstesinden gelmeyecek, sigara bırakılsa bile onun yerine başka bir bağımlılığın yerleşmesini sağlayacaktır. Bu durum ne vücut ne de psikoloji için yararlı olmaz. Sigarayı bırakırken vücudun bir süre sigara içilir gibi tatmin edilmesini sağlayan elektronik sigarayla bağımlılıktan vazgeçmek mümkündür.

elektronik sigara stres

Elektronik sigara amacı, sigarayı bırakma süresince sigara yokluğunun psikolojik etkilerinin (stres, mide bulantısı, konsantrasyon eksikliği) üstesinden gelmektir. Manuel veya otomatik olarak çalışan bu cihaz, aromalı bir suyu buhar hâline getirerek teneffüs edilmesini sağlamaktadır.

Elektronik sigara da belli bir oranda nikotin mevcut, ancak bu nikotin bağımlılık yaratacak veya vücudun bağımlılığını devam ettirecek oranda değil. Tam aksine, vücut belli bir oranın altında nikotin almaya başladığında bu maddeye karşı bağımlılık azalacak ve zamanla yok olacaktır. Bununla birlikte elektronik sigaranın dikkatli bir şekilde kullanıldığı takdirde vücuda herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak her şeye karşın kullanırken doktor tavsiyesi almak faydalı olacaktır. Elektronik sigarayla, madde bağımlılığından kurtulma sürecini başarıyla atlatabilir ve sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz.