Zamlar Sonucu Kaçış Yolu E-Sigara

Tabi yıl oldu 2016 hatta nerdeyse 2017 sigara fiyatları da yıllar gibi aldı başını gitti. Yıl değil ki 2002 – 2003 iki üç liraya sigara iç. Önümüzde ki zamlardan sonra 5 paket sigaranın brüt fiyatı 1 paket sigaranın fiyatına eşit olacak. Sigara üreticileri artık yeni yollar aramak zorundalar. Çünkü her sigara zammıyla fiyatlar artarsa 2024’de sigara fiyatları 30 lirayı aşar. Artık paketteki sigara adedini mi düşürürler, nikotin oranını mı arttırırlar ben bilemem. Ama acilen bir önlem almaları gerekmektedir. Böyle giderse önceden saray yemekleri ayrıymış, şimdide saray keyifleri ayrı olacak. İsviçreli bilim adamlarının hesaplarına göre 46 yıl sonra 1 paket sigara 1 asgari ücrete eşit olacakmış.

Peki Bu Durumda Ne Yapmalıyız?

İnsanlarımızda alternatif yollara kaçmaya başladılar. Durum böyle olunca elektronik sigara satışları da armış durumdadır. Ben dahi elektronik sigaraya başlamayı düşünüyorum. Asgari ücretli yakında isyan edecek ‘yemek sonrası bir sigarada içmeyelim mi?’ diye. Ey halk sigara içmeyin, elektronik olanından alın ondan için diyorum.

Elektronik Sigara Kullanımı Sebepleri

Kızıyoruz falan da acaba neden sigaraya sürekli zam geliyor hiç düşündünüz mü? Çünkü bizi düşünüyorlar, ciğerlerimizi düşündükleri için sürekli zam yapıyorlar. Çocuğunuz hasta olduğunuzda istemese de ilaç içirirsiniz değil mi? E işte bu da onun gibi biz sigarayı bırakalım diye zam üstüne zam yapıyorlar. Gerçi sigara olmuş 10 küsur lira içilmez mi bunun üstüne bir sigara, içilir tabi ki içilir. Ama benden tavsiye artık ciğerlerinize tütün dumanı değil elektronik sigara buharı çekmeye başlayın yoksa sigara alabilmek için ciğerleri satmanız gerekecek. Elektronik sigara denen makine bir buhar makinesidir. Nikotinli buharı çektin mi içine, içinde sigara diye yalvaran canavarı kandırmış oluyorsun. Kanserojen madde de içermediği iddia edilmekte. Tabi ne kadar doğrudur bilmiyoruz. Bir 20 – 30 yıla belli olur elektronik sigaradan gitti gibi haberler çıkmadan kimse araştırmaz. Lakin günümüzde de elektronik sigara markaları elektronik sigaranın sağlığa herhangi bir zararının bulunmadığını iddia etmekteler. Bilim de yanlışlanana kadar doğru kabul edilir.