Büyük küçük birçok insanın sigara içmesi, sigaranın günümüz de ne kadar yaygınlaştığını göstermektedir. Gencinden yaşlısına her kesimin sigara içmesi, kişilerin bilgisizliğinden kaynaklanan bir durum değildir. Sigara içen kişilerde içmeyen kişiler de sigaranın zararları hakkında az çok bilgiye sahiptirler. Büyük yaştaki sigara bağımlıları belki çok bilmese de küçük yaştaki sigara kullanıcıları okullarda mutlaka sigaranın içersin de bulunan yaklaşık 4000 civarı zararlı maddeyi  duymuşlardır. Yani sigara içiciliği bilinçsiz bir şekilde yapılan bir tutum değildir. En azından sigaranın zararları yaşı küçük olan kesimler tarafından bilinmektedir. İnsanlar sigaraya, arkadaş ortamlarında, iş hayatının verdiği stres sebebi  gibi birçok nedenle başlamışlardır. Sanki sigara içince bu problemler geçecek gibi.

Sigaranın İçinde Bulunan Zararlı Maddeler

Son yıllarda sigara kullanımı ile ortalama yılda 4 milyona yakın insan hayatını kaybetmektedir. Sigaranın içersin de bulunan birçok madde sanayilerde ev temizlik ürünlerinin yapımında kullanılmaktadır. Mesela, sigaranın içinde bulunan sülfat tuzları, fabrikalarda böcek öldürücü ilaçların içine katılmaktadır. Yada tütünün yapraklarında bulunan bazı maddeler sanayilerde kullanılmaktadır. Hatta yasaklanmış bir böcek zehri olan DDT bile kullanılmaktadır. Öldürücü zehirlerde bulunmaktadır. Temizlik malzemesinde kullanılan amonyaktan bayanların ojelerini çıkartmak için kullandıkları asetona, pil yapımında kullanılan kadmiyumdan oldukça zehirli bir gaz olan karbon monoksite kadar daha birçok zararlı maddeyi içinde barındırmaktadır. Normalde fare görse bulunduğu ortamdan kaçacak, hatta fare zehri dendiğinde midesinin bulandığını söyleyecek birçok insan bunu içine çekmekte ve sağlığını tehlikeye atmaktadır. Kokusuna bile dayanamaz bazı insanlar naftalin ve asetonun fakat içlerine bildikleri halde çekmeye devam ederler. Normal bir yiyeceğin içine yasaklanmış bir böcek zehri enjekte edildiğini duysa insanlar ortalığı yerinden kaldırırlar. Sağlıkları uğruna her şeyi yaparlar ama her gün kullandıkları günde 1-2 paket içtikleri sigara için yalnızca zamlandığında aynı tepkiyi veren insanlar ile karşı karşıyayız ne yazık ki.

Sigaranın İçinde Bulunan Sağlığa Zararlı Maddelerin Neden Olduğu Problemler

Son 45 yılda ölüm oranının fazla olduğu akciğer kanserinde %250 gibi bir artış olmuştur. Bunun en büyük sebebi sigara kullanımının yaygınlaşmasıdır. Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin civarı kişi de akciğer kanseri görülmektedir. Sigaranın içinde nikel, arsenik, kadmiyum gibi 75’e yakın metal bulunmaktadır. Kana karıştığı zaman vücudun oksijenini yok eden son derece zararlı olan karbon monoksit, nikotin ile birlikte kullanıldığında ciddi sağlık sorunlarına, kalp rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Tütün de bulunan nikotin, kişinin vücudun da direkt olarak beyin ve kaslarda uyuşturucu gibi etki yaratır. Midede ki bazı yararlı salgıları yok eden nikotin, kalp atış hızını arttırır ve damarları gerginleştirir. Kronik bronşite ve akciğer kanserine sebep olan katran, dişleri, ciğerleri sarı ve kahverengi arası bir renge boyar zamanla. Katran kanser yapıcı madde olarak bilinir. Bunların yanında sigara da radyoaktif maddeler de bulunmaktadır.

Sigarada ki Zararlı Maddeler İle Oluşan Hastalıklar

Kanserler; gırtlak, damak ve ağız kanserlerinin yaklaşık %90’ı, akciğer kanserinin %85’ine sigara kullanan insanlar da rastlanmaktadır. Kan ve kalp dolaşım sistemlerinde meydana gelen hastalıklar; sigara damarları gerginleştirdiği için, kan dolaşım sisteminde bazı sorunlar meydana gelir. Koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon ve kalp durması ile karşılaşılabilir. Kalp hastalıklarının neredeyse %25’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Ayrıca sigara kullanan bireylerin kalp krizi yaşama olasılıkları 20 kat daha fazladır.

Sigaranın Meydana Getirdiği Sağlık Problemlerinden Kurtulmak İçin E-sigara

Günümüzün en büyük sorunu olan sigaranın zararlarından bireyler yalnızca e-sigara ile kurtulabilirler. E-sigara ile insanlar isterlerse sigarayı bırakabilirler, isterlerse sağlıklı bir şekilde sigara içmeye devam edebilirler.