Sigarayı bırakmak birçok kişi için ciddi anlamda zahmetli bir iştir. Bugün Sağlık Bakanlığı’nın sigara bağımlılığından kurtulmak isteyenler için ücretsiz olarak hizmet verdiği biliniyor. Ancak alınan tıbbi yardımın niteliği ne olursa olsun sigarayı bırakma sürecinin ciddi anlamda zor ve stresli olacağını da belirtmek gerekir. Bu bakımdan sadece sigarayı kullanmamak yeterli değildir, sigarasızlığın psikolojik etkileriyle de mücadele etmek gerekir.

Sigaranın insana verdiği zararlar fazla olduğu gibi bu ürünün vücut ve ruh sağlığı üzerindeki etkileri oldukça karışıktır. Ruh ve beden sağlığı asla birbirinden ayrılamaz. Vücudu temizleyen, sigara bırakmayı kolaylaştıran ilaçlar alındığı gibi, sigarasızlığın yan etkileriyle de mücadele etmek gerekecektir.

Bağımlılıktan kurtulma sürecinde yapılacak en büyük hata, bu bağımlılığı bastırmak için başka bir alışkanlık sahibi olmaya çalışmaktır. Birçok kişi, sigara yokluğunu yemek yiyerek veya kahve, naneli şeker, sakız, çay gibi ürünleri tüketerek bastırmaya çalışıyor. Bu sigaradan kurtulmayı sağlamayacak, sağlasa bile onun yerine başka bir zararlı bağımlılığın geçmesine sebep olacaktır.

Sigarasızlığın getirdiği stresin ve mide bulantısı, baş ağrısı, bulanık görme, dikkat eksikliği, açlık, iştahsızlık, öfke nöbetleri gibi yan etkilerin bastırılması, yok edilmesi için en etkili yöntem vücudun alışkanlığına bir süre devam etmektir. Bunun tek yolu ise elektronik sigara adı verilen cihazı kullanmaktır.

en etkili sigara bırakma

Ancak elektronik sigarada bağımlılık yapacak, vücuda doğrudan zarar verecek hiçbir madde bulunmamaktadır. Bu ürünün temel amacı sigara yokluğundaki stresi ve yan etkileri bastırmak, sigara kullanıyormuş gibi hissedilmesini sağlamaktır.

Bu ürün tek başına sigarayı bıraktırmak için değil, sigara yokluğu esnasındaki fiziksel ve psikolojik etkileri bastırmak için üretilmiştir. Ancak en büyük faydası herhangi bir bağımlılık yaratmamasıdır. Bununla birlikte vücudun nikotin alımını da düzenlemektedir. Elektronik sigara da belli bir ölçüde nikotin bulunur, bu nikotin sigaradakiyle aynı oranda olmadığı gibi zarar verecek veya bağımlılık yaratacak bir orantıya sahip değildir. Bu sayede vücudun nikotin alımı düzenlenerek nikotin bağımlılığı da etkisizleştirilebilir.