Bir dönem farkında olmadan başladığınız sigara hayatınızı zindan etmeye başladıysa ondan kurtulmak için teknolojinin sizlere sunduğu fırsatlardan faydalanabilirsiniz. Elektronik sigaralar sigara bırakma konusunda tercih edilebilecek en temel ürünlerdir, hem sağlam olmaları hem de yapıları gereği insanları yormadan onları sigaradan uzaklaştırmaları elektronik sigaraların avantajlı yanlarındandır. Birkaç sene önce ithal edilmek istendiğinde çeşitli engellerle karşılaşılan elektronik sigaralar sağlık bakanlığı tarafından incelendi ve satışında herhangi bir sorun görülmedi. Öyle ki sağlık bakanlığı emrinde çalışan doktorlardan çoğu sigarayı bırakmak isteyen kişilerin daha kısa sürede sonuç alabilmeleri için elektronik sigara kullanmaları gerektiğini söylüyor, peki elektronik sigara nedir? Nasıl kullanılır ve ne şekilde sigarayı bırakmanıza engel olur, bunları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Elektronik Sigara Sigaraya Bir Tepkidir

Tütün ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede değerli bir bitki olarak görülüyor, hatta belli başlı coğrafyaların para kazanmasını sağlayan ana etmenlerden biridir. Fakat bu durum tütünün sakıncalı bir ürün olmasını engellemiyor, her sene milyonlarca kişinin ölümüne neden olan tütün insan sağlığı için son derece zararlıdır. Teknolojik bir cihaz olan elektronik sigara tütünün bir anlamda taklididir, yani tütün tadını size vermesine rağmen bu kadar zarar içermez. Elektronik sigaralar 2004 yılından bu yana Çin’de üretiliyor, sigara içilen alanlara ihraç ediliyor. E sigaralar geçmiş senelerde ülkemizde fazla tercih edilmeseler de günümüzde çoğu kişi tarafından güvenle kullanılıyor. Hem sigaradan daha az zararlı olması hem de insanlara sigaraya bıraktırması elektronik sigaraların tercih edilmesindeki ana etkenlerden biridir. Elektronik sigara içen kimseler sadece içlerine buhar çekerler, bu buhar size sigara dumanını anımsatır. Fakat ne sigara dumanı kadar zararlı ne de onun kadar farklı maddeleri taşıyıcıdır. Elektronik sigaralar sizlere sigara içiyormuşsunuz gibi hissettirirler, sadece bunu yaparak sizi sigaradan soğuturlar. Daha doğrusu bir süre sonra içtiğiniz elektronik sigaralar sayesinde nikotin maddesini vücudunuz unutur, sigara içmek sizin için bir şart olmaktan çıkar, alışkanlık haline gelir. Bu dönemde elektronik sigara içmeyi de kestiğinizde sigaradan sonsuza dek kurtulmuş olursunuz. Elektronik sigaralar keyfi bir şekilde içilmek için üretilmiyor, fakat bazı kişiler elektronik sigaraları keyfi olarak kullanabiliyorlar. Elbette elektronik sigara olsa da herhangi bir ürüne bağımlı olmanız doğru değildir, fakat paket sigara içmektense elektronik sigara kullanmak sizler için daha mantıklı bir karar olur.

Elektronik Sigara Tavsiye Ediliyor mu?

Elektronik sigara satın almayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de daha önce elektronik sigara içenlerin bu ürünü tavsiye edip etmediğidir. Elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma özelliği bulunsa da kişiler bunu gerçekleştirmeyi istemedikçe sigarayı bırakamazlar. Sigarayı bırakamayanlar da suçu elektronik sigaranın üstüne atabilirler, oysa burada önemli olan nokta sigara bağımlısı olan kişinin durumunun farkında olması ve buna göre hareket etmesidir. Elektronik sigaraları kullanan kişilerin çoğu sigarayı bırakıp normal bir hayata başladıklarından e sigarayı tavsiye ediyor. Bunun yanı sıra doktorların bazıları da hastalarına elektronik sigaralardan destek almaları gerektiğini söylüyor. Çünkü elektronik sigara sigarayı bırakırken bağımlı olan kişileri yormuyor, ciddi bir sigara bağılılığına sahip olan kişiler elektronik sigara içtikleri zaman daha az zarar görerek madde kullanmaya devam etmiş oluyorlar. Böylece sinir kontrolü yapmak onlar için zor hale gelmiyor. Sonradan sonraya içilen elektronik sigara sıvılarının zararsız olanları seçilerek elektronik sigaradan tamamen kurtulmak mümkün hale geliyor.