Elektronik sigara 20. yüzyılın sonlarına doğru bulunmuş bir ürün. Kullanılmaya baktığımızda  ise daha çok 21. yüzyılda kullanımı daha artmış olan bir ürün. Çalışma prensibi olarak sigaraya benzese de kendine özgü bir çalışma sitili var elektronik sigaranın. Çalışma şekli aynen şöyle dışarıdan aldığı havayı ilk önce özel filtrelerden ve akabinde özel bir üründen geçirdikten sonra nikotin kapsülünden de geçerek kişilerin ciğerlerine giden su buharı diyebiliriz. Bu sistemin en iyi yanı ise  tüketenlere ve etrafına zarar vermiyor oluşu.

 

Elektronik sigaralar günümüzde sigara fiyatlarının yüksek ve ulaşımız zor olduğu yerlerde daha çok tercih edilir durumda. Özellikle ülkemizde yüksek sigaraya karşı en alternatif yol olarak karşımıza çıkması kaçınılmaz bir durum halini alıyor. Fiyatları çok değişken olmakla birlikte alındığında uzun süreli kullanımı olması ve tabir yerindeyse hiç bitmiyor oluşu göze önüne alındığında normal sigaraya göre daha hesaplı olduğu ortaya çıkıyor. İlk başta biraz fazla bir miktar para verilse de yinede elektronik sigara kiracı ve ev sahibi durumu gibi aslında kiracı her ay az bir miktar para ödese de hiçbir şey sahibi olamaz ancak ev sahibi başta biraz fazla ödese de ev artık onun. Ancak elektronik sigarada durum biraz farklı neticede tiryakiler için ise hesaplı bir ürün.

 

Bunların hepsinin yanında elektronik sigaranın sağlığa olan etkisi. Normal sigarada insanlar bir ateş dumanı ve kimyasal bir hava çekerken içine elektronik sigarada ise durum farklı çünkü elektronik sigarada ateş dumanı ve kimyasal bir hava yok sadece su buharı ve nikotin içeren bir hava var. Bu da insanlara daha az zarar vermesine etrafına kötü bir koku oluşturmuyor olması da bir başka avantajı. Hepsinin yanında elektronik sigarada nikotin miktarının ayarlanması ve başka kimyasal maddeler içirmiyor oluşu doktorların sigara tiryakilerine sigarayı bırakmada yardımcı olarak kullana bilecekleri bir ürün olarak tavsiye ediyorlar.